Auktionshuset Metropol AB

 Catalogue den 3 juni 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1625 9317  Akvarell Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, daterad -82, komposition. Akvarell, bildmått: 48x65 cm, yttermått inklusive ram: 69x86 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:27)

1625 9081  Akvarell Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol. Signerad. Bildmått: 69x48 cm. Akvarell, yttermått inklusive ram: 85x64 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:46)

1625 3100  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, "Tallin", bladets mått: 25x25 cm, yttermått inklusive ram: 30x31 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:16)

1625 3383  Akvarell Signerad Robert, Motiv från Piazza San Marco, Venedig. Signerad, akvarell, bildmått: 29x14 cm, yttermått inklusive ram: 44x30 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:01)

1625 9035  Akvarell Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, familjeporträtt. Akvarell, bildmått: 36x30 cm, yttermått inklusive ram: 49x44 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:58)

1625 3226  Akvarell Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad, daterad 85. Akvarell, bildmått: 74x55 cm, yttermått inklusive ram: 94x74 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:16)

1625 9209  Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. "Ringsjön". Signerad, daterad 1902/1903 cm, yttermått inklusive ram: 18x24 & 30x41 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:52)

1625 3305  Akvareller 2 st, orientaliska, 48x30 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 62x44 cm. Signerad

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:13)

1625 9349  Akvareller 4 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signerade, Stockholm, bland annat Tegnérgatan, yttermått inklusive ram: 26x34 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:00)

1625 3249  Altarljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 77 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:42)

1625 3363  Appliquer Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna, mässing. Höjd: 48 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:19)

1625 3345  Appliquer ett par, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Höjd: 48 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:10)

1625 3297  Armband 10 k. Med pärlor. Längd: 18 cm, vikt: -2,9 g

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:54)

1625 3424  Armband 18k guld. Vikt: 6,5g ca

Now: 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:18)

1625 3423  Armband 18k guld. Vikt: 8g ca

Now: 3.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:46)

1625 1008  Armbandsur Swatch, Trésor Magique, platina, limiterad och numrerad, 00082/12999,1993, plexiglas, automatiskt urverk, boett och krona i platina, originalförpackning i rostfritt stål innehållande bandbytarverktyg och extra armband. Bottens, diameter: 3,8 cm, total längd med armband: 23 cm

Now: 6.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:37)

1625 3393  Armlänk med 5 st berlocker, 18k guld, K&EC, 1955, Längd: 18 cm. Vikt: 16,8 g

Now: 7.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:26)

1625 3365  Armring Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 1956. Vikt: 25g

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:36)

1625 3219  Bägare silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt: 77 g

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:58)

1625 3367  Bestick i etui 36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:48)

1625 3052  Biblioteksur höjd: 25 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:58)

1625 3050  Biblioteksur Intarsia. Höjd: 60 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:18)

1625 3029  Blandteknik Andrzej Bienkowski. Signerad, blandteknik, numrerad 8/20, daterad - 79, oramat löst blad. Bladets mått: 43,5x58,5

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:29)

1625 3191  Blandteknik Arvid Fougstedt (1888-1949), Sverige. Signerad, daterad 1926, Wickleby, Damporträtt, 48x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x37 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:18)

1625 3382  Blandteknik Johan Petterson (f. 1957), Sverige. Häst. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 19x19 cm, yttermått inklusive ram: 22x22 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:20)

1625 3028  Blandteknik Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Figurskrift 2. Signerad a tergo, oramat löst blad. Bladets mått: 101x104 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:19)

1625 3027  Blandteknik Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 33/52. Bladets mått: 79x107 cm, oramad

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:01)

1625 3117  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad A Belins, Djurgårdsbron, bladets mått: 23x26 cm, yttermått inklusive ram: 30x32 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:12)

1625 3270  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, figurer, 60x86 cm, yttermått inklusive ram: 65x91 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:41)

1625 3470  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -84, Politisk satir. Blandteknik, bildmått: 41x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:45)

1625 8156  Blandteknik Per Daniel Holm, Signerad, Holländskt kanalmotiv. Blandteknik, bildmått: 25x14 cm, yttermått inklusive ram: 38x26 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:47)

1625 3265  Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Cirkus. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 78x39 cm, yttermått inklusive ram: 93x54 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:40)

1625 3097  Blomsterbord 1960-tal, Teak / kopparlåda. Bredd: 45 cm, djup: 41 cm, höjd: 46 cm

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:38)

1625 1007  Bokhylla Axel Einar Hjorth (1888-1959), Sverige. "Lovö", NK Nordiska Kompaniet, Bokhylla med skåpsdel. Syrabetsad och oljad furu. Bredd: 137 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 90 cm, nyckel

Now: 14.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:53)

1625 3429  Bokhylla Englesson. Bredd: 58 cm, djup: 39 cm, höjd: 204 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:22)

1625 3347  Bokhylla mahogny. Bredd: 140 cm, djup: 28 cm, höjd: 75 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:50)

1625 8244  Bokhylleskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Laserat. Bredd: 105 cm. Djup: 42 cm, höjd: 195 cm, nyckel

1625 3062  Bokverk Gerda Boëthius, "Zorn Tecknaren, Målaren, Etsaren, Skulptören". Numrerad 1359/2000, Stockholm 1949

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:12)

1625 3331  Bord perstorpsskiva. Bredd: 99 cm, djup: 74 cm, höjd: 73 cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:30)

1625 3304  Bord senbarockstil, låda i sarg, skuren dekor, svängda ben med claw and ball avslut. Bredd: cm. Bredd: 67 cm, djup: 47 cm, höjd: 66 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:33)

1625 3237  Bordslampa + Golvlampa. Höjd: 76-152

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:14)

1625 3045  Bordslampa Belid. Höjd: 50 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:32)

1625 3083  Bordslampa Bergboms. Mässing. Höjd: 65 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:37)

1625 1003  Bordslampa Daum Nancy, Frankrike. Underfångsglas. Signerad. Höjd: 65 cm. Diameter: 30 cm

Now: 11.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:17)

1625 3046  Bordslampa Italien. Höjd: 67 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:06)

1625 3048  Bordslampa Krome. Höjd: 50 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:09)

1625 3395  Bordslampa mässing, Orientalisk stil. Höjd: 86 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:33)

1625 9370  Bordslampa nutida, Miranda, 2 st ljuspunkter, fot i mässing, med plåtskärm. Höjd: 64 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:00)

1625 3399  Bordslampa Rodolfo Dordoni, Lumiere Piccola, Foscarini Murano. Glasskärm, Höjd: 35 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:46)

1625 3038  Bordslampa Uno & Östen Kristiansson för Luxus, Vittsjö, "Flens", Höjd: 66 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:50)

1625 3140  Bordslampfot 1800-tal, Frankrike, porslin / metall, fd Fotogen. Höjd: 80 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:38)

1625 3142  Bordslampfot Kolonn, nysilver. Höjd: 42 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:05)

1625 3141  Bordslampfot kolonn, onyx / metall. Höjd: 45 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:49)

1625 3098  Bordslampfötter Ett par, fd tapetvalsar. Höjd: 40 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:41)

1625 9047  Bordslampor 2 st, Kai Lange, Fog & Mørup, Royal Copenhagen, Tistel, keramik med dekor av tistel. Höjd: 29 + 32 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:56)

1625 9308  Bordslampor Ett par, 1960-tal, lackat trä. Höjd: 70 ca

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:02)

1625 3389  Bordslampor Ett par, Le Dauphin, France, kupor av glas. Höjd: 50 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:23)

1625 3388  Bordslampor ett par, Orientalisk stil, metall. Höjd: 80 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:28)

1625 3071  Bordsur 1800-tal, metall, yngling med gevär. Längd: 48 cm, höjd: 52 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:43)

1625 3056  Bordsur Alessi, design: Michael Graves. Höjd: 24 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:34)

1625 3325  Brosch 18k guld. Med pärlor, Vikt: 4 g. Diameter: 2,5 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:46)

1625 3432  Broscher 2 st, silver, bland annat Granat

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:31)

1625 3138  Byrå Betsad furu, 1800-tal. Bredd: 102 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 83 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:29)

1625 3178  Byrå Gustaviansk stil, 1920-tal. Bredd: 98 cm, djup: 51 cm, höjd: 82 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:28)

1625 3133  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 93 cm, djup: 55 cm, höjd: 83 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:42)

1625 3339  Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 68 cm, djup: 41 cm, höjd: 69 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:18)

1625 3415  Byrå Gustaviansk stil. Med stenskiva. Bredd: 117 cm, djup: 50 cm, höjd: 85 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:07)

1625 3354  Byrå Miniatyr. Bredd: 40 cm, djup: 22 cm, höjd: 36 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:47)

1625 9178  Byrå rokokostil, Stenskiva, intarsia. Bredd: 88 cm. Djup: 48 cm, höjd: 80 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:48)

1625 3004  Champagneglas 4 st, "Gripsholm", Reijmyre Glasbruk. Diameter: 6,5 cm, höjd: 20,5 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:36)

1625 3285  Champagneglas 5 st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, "Clown", bemålade med dekor av prickar, etikettmärkta. Signerade. Höjd: 27 cm

Now: 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:08)

1625 3188  Collage Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, daterad 62, "Nils Sture". Bladets mått: 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 43x38 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:30)

1625 3306  Collier 18k guld. Vitt och gult guld. Längd: 42 cm, vikt: 23 g

Now: 8.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:17)

1625 3006  Crèmekoppar 9 st, blandade modeller, bland annat royal copenhagen, porslin. Höjd: 8-10 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:27)

1625 3068  Djupa tallrikar + assietter, 5 + 6 delar, Rörstrand, "Parisienne", Dia 18-26 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:47)

1625 3043  Dörrstopp EVA SCHILDT OCH MAJA STEN. Gjutjärn, ekollon, Firma Svenskt Tenn. Längd: 16 cm, höjd: 9 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:52)

1625 2031  Dosa silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d, 4,5, höjd: 2 ca cm, vikt: 105g ca

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:09)

1625 3158  Draperi Romanex de Boussac, 120x255 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:52)

1625 3247  Dukar 2 st, + 6 servetter (oklippta), Draken, 120x150-290x128 ca

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:21)

1625 9295  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Gårdsmotiv. Signerad. Bildmått: 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 58x48 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:42)

1625 3267  Etsning Vatikanen, eftertryck. Bildmått: 42x62 cm, yttermått inklusive ram: 60x81 cm. Ej signerad

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:38)

1625 3036  Etsningar 2 st, Nils Emil Ancker, Signerad. Bildmått: 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 44x55 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:21)

1625 8224  Fällbord "Krogsta", ur Ikea 1700-tals serie, brunbetsad, tredelad pelarfot. Diameter: 63 cm, höjd 75 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:15)

1625 3084  Fällbord "Krogsta", ur Ikeas 1700-tals serie. 1990-tal. Tredelad pelarfot. Diameter: 86 cm. Höjd: 72 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:27)

1625 3171  Fällbord Alm. Diameter: 79 cm, höjd: 72 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:23)

1625 3293  Färgetsning Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 44/100. Färglitografi, bildmått: 43x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x50 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:42)

1625 9325  Färgetsning Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, numrerad 9/95. Bildmått: 59x49 cm, yttermått inklusive ram: 79x60 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:08)

1625 3380  Färgetsning Oidentifierad konstnär, Sign M Isaksson. Signerad, numrerad 4/30,2000, bildmått: 16x10 cm, yttermått inklusive ram: 38x27 cm.

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:45)

1625 9122  Färgetsningar 3 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerade, HC-upplaga, 68x53, oramade lösa blad, ej ramade

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:04)

1625 9379  Färgetsningar 4 st, Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerade, numrerade, 51x42 - 61x50 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:24)

1625 3258  Färglitografi 2 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: ca 62x72 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:46)

1625 3257  Färglitografi 2 st, Leif Rönn (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 360 upplaga, yttermått inklusive ram: 59x68 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:09)

1625 3202  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 83/90. Färglitografi, bildmått: 64x88 cm, yttermått inklusive ram: 78x102 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:23)

1625 3204  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 83/90. Färglitografi, bildmått: 64x88 cm, yttermått inklusive ram: 78x102 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:43)

1625 3203  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 84/90. Färglitografi, bildmått: 64x88 cm, yttermått inklusive ram: 78x102 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:49)

1625 3200  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 84/90. Färglitografi, bildmått: 89x65 cm, yttermått inklusive ram: 103x78 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:16)

1625 9114  Färglitografi Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Komposition. Signerad och numrerad %0/150. Färglitografi, bildmått: 63x46 cm, yttermått inklusive ram: 82x64 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:26)

1625 3209  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. "Placa Major de Sky City". Signerad, numrerad ea. Färglitografi, bildmått: 80x58 cm, yttermått inklusive ram: 105x82 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:39)

1625 3116  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 3/250. Färglitografi, bildmått: 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:23)

1625 3103  Färglitografi Hans Zweidler (1941-2015), Schweiz. Abstrakt. Signerad, numrerad 48/75. Färglitografi, bildmått: 48x64 cm, yttermått inklusive ram: 70x87 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:44)

1625 8264  Färglitografi Jan Roede. Signerad, numrerad 87/100, daterad 1993. Färglitografi, bildmått: 50x67 cm, yttermått inklusive ram: 63x82 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:29)

1625 3182  Färglitografi Karl Momen (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 16/24, daterad -77, handkolorerad. Färglitografi, bildmått: 51x70 cm, yttermått inklusive ram: 67x87 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:01)

1625 3026  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 48/52. Färglitografi. Bladets mått: 79x106 cm, yttermått inklusive ram: 90x116 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:03)

1625 3025  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 6/8, daterad - 89, bredd: 56x38 cm, yttermått inklusive ram: 86x68 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:53)

1625 3443  Färglitografi på duk, Rippe. Signerad, numrerad 16/25, Smögen, 36x55, oramad

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:18)

1625 9271  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. "Modelltecknaren", påskrift a tergo. Signerad, numrerad 53/300. Färglitografi, bildmått: 37x30 cm, yttermått inklusive ram: 62x44 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:10)

1625 9034  Färglitografi Roland Avensson, daterad. Signerad, numrerad 6/310, Stockholms skärgård. Färglitografi, bildmått: 29x37 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:52)

1625 3183  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 56/100, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 57x71 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:36)

1625 3184  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 56/100, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 57x71 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:02)

1625 3185  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 56/100, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 57x71 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:29)

1625 3186  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 56/100, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 57x71 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:52)

1625 3187  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 56/100, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 57x71 cm

Now: 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:27)

1625 9265  Färglitografier 2 st, Lars Grandin (1942-2010), Sverige. Signerad, numrerad 124/150, daterad 1981. Färglitografi, bildmått: 40x57 cm, yttermått inklusive ram: 52x68 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:57)

1625 3030  Färglitografier i mapp Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. "Svensk söndag". Signerad, färglitografi, numrerad 158/270, daterad - 79, bladens mått 48x63, mappens mått: 49x64 cm, oramade lösa blad

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:56)

1625 3161  Fat 1800-/1900-tal, Rörstrand, sachsiskt mönster. Längd: 38cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:50)

1625 3444  Fat Pukeberg, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Diameter: 46 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:01)

1625 3044  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Gustavsbergs Studio. Fat i fajans med dekor av blomster. Signerad med Studiohanden, 32x25 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:21)

1625 9376  Fat Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Glas, Kosta Boda ateljè, 337379600,2/500. Diameter: 32 cm Ställ i plexiglas medföljer

Now: 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:16)

1625 8246  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:29)

1625 1026  Fåtölj Ingrid, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jobstextil, böjträ

Now: 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:23)

1625 3160  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige, Lamino, Swedese, skiktlimmat och formpressat trä

Now: 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:32)

1625 3070  Fåtöljer Ett par, "Artwood"

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:30)

1625 3126  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell, 1900-tal

Now: 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:57)

1625 6002  Fåtöljer ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm

Now: 9.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:59)

1625 3420  Fåtöljer ett par, JIÖ

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:12)

1625 3348  Fåtöljer ett par, med fotpallar, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla

Now: 9.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:10)

1625 3005  Figurin Bing & Grøndahl, nr. 1574. Höjd: 17 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:38)

1625 3054  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 28-31 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:14)

1625 9197  Figuriner 3 st, Barn, Bing & Grøndahl. Höjd: 11-20 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:37)

1625 3428  Fiskspade Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:46)

1625 3408  Fodral till tändsticksask Firma Svenskt Tenn, "The world is a book", 1993. Längd: 12 cm. Djup: 7 cm. Höjd: 3 cm

Now: 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:00)

1625 3118  Fönsterlampor 3 st, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:09)

1625 1018  Fotografi Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signerad. Fotografisk bild. Bildmått: 65x50 cm, yttermått inklusive ram: 81x64 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:16)

1625 3213  Fototyp efter "Jean Cocteau", meny, yttermått inklusive ram: 51x36 cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:07)

1625 3208  Fotpallar Ett par, 1800-tal, björk. Längd: 31 cm

1625 3155  Frukostkopp med fat Maastricht, Holland, Tecla

1625 3220  Fruktbestick kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i agat, engelska stämplar. Längd: 18,5 - 21, bruttovikt: 100 g

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:37)

1625 3157  Gardiner 3 st kappor Design Josef Frank, Vegetable tree. 33x125 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:04)

1625 3110  Glas 3 st, Fotbolls VM, 1958. Höjd: 11,5 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:15)

1625 3063  Glas 6 st med silverfot, Göthlin, 1960. Höjd: 11 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:25)

1625 3195  Glas 9 st, Ebba von Wachenfeldt (f. 1959), Sverige. Höjd: 13-15 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:22)

1625 9216  Glasservis 50 del ca, Boda, "Clayton", bland annat rödvin & champagne. Höjd: 8-18 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:22)

1625 3361  Glasservis Orrefors, Karolina. Höjd: 8-14 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:17)

1625 9151  Glasservisdelar 16 delar, Elis Bergh "Karlberg", Kosta Boda, 8 likörglas. Höjd: 10 cm, 8 st vitvinsglas. Höjd: 12 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:30)

1625 3149  Glasservisdelar 18 delar, Starkvinsglas, Seltersglas, Snapsglas, Hald, Kristall, slipad dekor, Orrefors. Höjd: 8-11 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:16)

1625 3072  Glasservisdelar 21 delar, Elisabeth, Orrefors, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Höjd: 9,5-17 cm

1625 3067  Glasservisdelar 28 delar, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Kent", Kosta. Höjd: 6-9 cm

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:55)

1625 3197  Glasservisdelar 45 delar, Orrefors, Nils Landgren, "Gustav II Adolf", höjd: 6-13 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:05)

1625 3238  Golvlampa 2-armad. Höjd: ca 165

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:13)

1625 3047  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 116 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:47)

1625 9214  Golvlampa Gustaviansk stil. Höjd: 171 cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:12)

1625 3468  Golvlampa mässing, BWÅ. Höjd: 125 ca

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:02)

1625 3394  Golvlampa mässing, Enco. Höjd: 156 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:57)

1625 3411  Golvlampa vitmålad metall. Höjd: 195 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:03)

1625 3302  Golvur bemålat, "1785". Höjd: 190 ca

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:46)

1625 9298  Gouacher 3 st, oramade lösa blad, Indien, bland annat erotiska motiv, bladets mått: 23x16 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:49)

1625 3107  Gräddkanna + sockerskål, 2 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 8-10 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:33)

1625 3277  Grafiska blad 4 st, eftertryck. Signerade Dubois, Erotiska motiv, yttermått inklusive ram: 67x48 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:45)

1625 9331  Gravyr kolorerat, Bryxella. Bildmått: 34x46 cm, yttermått inklusive ram: 52x65 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:24)

1625 3148  Grogglas 6 st, Sandvik, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Höjd: 11 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:09)

1625 3422  Halsband 18k guld. Längd: 44 cm, vikt: 11g ca

Now: 4.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:17)

1625 3312  Halskedja 18k guld. Med hänge, 18k med briljant ca 0,2 ct. Längd: 36 cm, vikt: 2,7 g

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:19)

1625 3402  Halskedja med hänge i camé, 18k guld, längd ca 49 cm, kedjan. Vikt: 3,58 g, camé vikt: 4,58 g, bruttovikt: 8,16 g

Now: 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:32)

1625 3405  Halskedja med hänge, 14k guld. Längd: 45 cm, vikt: 1,5 g

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:47)

1625 3403  Halskedja med hänge, 18k guld. Längd: 40 cm Vikt: 6,8 g

Now: 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:43)

1625 3406  Hängen 2 st, 18K guld, vikt: 3, 76 g + 0,63 g, bruttovikt: 4,4 g

Now: 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:51)

1625 3338  Hängskåp 1800-tal, glasade dörrpar. Bredd: 60 cm. Djup: 31 cm, höjd: 68 cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:42)

1625 3353  Hängskåp 1800-tal. Bredd: 68 cm, djup: 25 cm, höjd: 64 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:40)

1625 3246  Herrarmbandsur Facit, stål, Boettens storlek: 4,6x4,2 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:30)

1625 3259  Herrarmbandsur Longines, Hydro Conquest, quartz. Diameter: 4 cm boetten). Stålarmband medföljer, box medföljer

Now: 3.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:44)

1625 3250  Herrarmbandsur Maurice Lacroix, stål, Quartz, Diameter: (boetten)37, i Box

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:42)

1625 3344  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:32)

1625 3280  Herrbetjänt Trä. Höjd: 97 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:53)

1625 3175  Hörnvägghylla mahogny, intarsia. Höjd: 83 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:33)

1625 3010  Hylla med skåpdel, 1800-tal. Bredd: 70 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 180 cm, nyckel

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:15)

1625 3435  Ingenjörsring 18k guld. Vikt: 8g ca

Now: 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:02)

1625 3319  Inramad affisch Ernst Joseph, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:50)

1625 3129  Jardiniere Porslin. Längd: 34 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:25)

1625 3061  Jordglob på pelarfot. Höjd: 65 ca

Now: 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:59)

1625 3212  Kaffe & mockakoppar 31 delar, Rosenthal, floral dekor

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:06)

1625 3082  Kaffe / tekoppar 6 + 2 delar, Blå Blomst, Gustavsberg

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:40)

1625 8324  Kaffeservis 35 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 15 koppar med fat, 12 assietter, 4 smörfat, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, liten skål

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:56)

1625 3198  Kaffeservis Rosenthal, Maria Björnbär, ca 30 del

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:38)

1625 3013  Kaffeservisdelar 8 delar, Royal Copenhagen + Bing & Grøndahl, Musselmalet, delvis helblond. Höjd: 7-22 cm

Now: 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:06)

1625 3366  Kaffeskedar 12 st, silver, floral dekor, GEWE, 1963. Längd: 10 cm. Vikt: 115g ca

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:25)

1625 3248  Kamera Leica, DBP Ernst Leitz, GMBH, Wetzlar, Germany, Nr. 110031

Now: 4.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:35)

1625 3162  Kandelaber metall, "Quist". Höjd: 49 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:19)

1625 3455  Kandelabrar ett par, Nyrokoko. Höjd: 50 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:58)

1625 3299  Kandelabrar Ett par, Sent 1800-tal, prismor. Höjd: 51 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:21)

1625 9382  Karaffer 2 par, kristall. Höjd: 27-33 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:37)

1625 3205  Karmstol Kai Lyngfeldt Larsen, 1960-tal, Wejen, Danmark, teak, skinnklädsel

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:59)

1625 3090  Karmstol Louis XV-stil

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:11)

1625 3236  Karmstolar ett par, Engelsk stil

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:11)

1625 3364  Karott med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diameter: 23 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:10)

1625 3461  Kedja med hänge, 18k guld. Längd: 42 cm, Vikt: 6,8 g

Now: 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:54)

1625 3460  Keramik 3 delar, Orientaliskt. Diameter: 11-24, höjd: 10 cm

1625 3229  Kista längd: 115 cm

1625 3059  Kista längd: 61 cm, djup: 35 cm, höjd: 40 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:04)

1625 3373  Klackring 18k guld, med sten, 7,5g brutto

Now: 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:56)

1625 3421  Klackring 18k guld. Vikt: 3,8g brutto

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:56)

1625 2025  Kompottsked silver, Ryssland Andrej Antonovich Kovalsky, Moskva, Neiellodekor, förgylld. Längd: 19,5 cm, vikt: 60g ca

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:50)

1625 9238  Konstglas 5 delar, bland annat Ulrika Hydman Vallien. Höjd: 1-22 c

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:01)

1625 3154  Koppar med fat 3 st, 1800-tal, Gustafsberg. Diameter: 9,5-15 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:35)

1625 9337  Kopparstick La Sourze a Bondante. Bildmått: 48x37 cm, yttermått inklusive ram: 69x55 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:31)

1625 9333  Kopparstick Vy mot Pont Neuf. Bildmått: 22x47 cm, yttermått inklusive ram: 46x70 cm

1625 3222  Kryddburk + skärbräda, 2 delar, Arabia, Ulla Procupe & Gunvor Olin Grönros. Längd: 13-27. Höjd: 15 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:47)

1625 3464  Kuddar Ett par, uppsydda av tyg från Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Teheran", linne, ca 40x40 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:06)

1625 3471  Kuddfodral Ett par, uppsydda av tyg från Svenskt Tenn, Josef Frank "Primavera", grön baksida, linne, 50x50 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:36)

1625 9322  Lackskrin Japan, bemålat, delvist förgyllt, Längd. Längd: 39 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 16 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:47)

1625 3330  Lampbord Ett par, 1960/70-tal, riopalisander, (citesintyg medföljer). Bredd: 57 cm. Djup: 38 cm, höjd: 45 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:44)

1625 3165  Lampbord Ett par, mahogny. Bredd: 50 cm, djup: 35 cm, höjd: 61 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:15)

1625 3031  Lampbord Gustaviansk stil. Bredd: 60 cm, djup: 38 cm, höjd: 54 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:03)

1625 3351  Lampbord omkring sekelskiftet 1900, avlutat. Bredd: 80 cm, djup: 54 cm, höjd: 74 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:32)

1625 3167  Lampbord tidigt 1900-tal. Diameter: 47 cm. Höjd: 67 cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:38)

1625 9318  Litografi Robert Benson (f. 1939), Storbritannien. "Mick Jagger". Signerad, numrerad ac, yttermått inklusive ram: 105x75 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:31)

1625 3181  Litografi Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. Signerad, numrerad pt, daterad 1951. Bildmått: 45x62 cm, yttermått inklusive ram: 64x78 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:25)

1625 9321  Litografier 2 st, 1800-tal, Slaget vid Leipzig & Warschau. Bildmått: 47x80 cm, yttermått inklusive ram: 78x108 cm. Ej signerad

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:44)

1625 3332  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 55 ca

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:59)

1625 3234  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 ca

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:43)

1625 3179  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:35)

1625 3410  Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 75 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:43)

1625 3232  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd, ca 70 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:56)

1625 3233  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 60 ca

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:32)

1625 9269  Ljuskrona Oscariansk, med prismor, mässing, + takkupa i glas. Höjd: 102 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:06)

1625 3418  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 55 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:30)

1625 3242  Ljuslyktor 2+ 2 st, Orrefors, Carat. Diameter: 9-12 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:37)

1625 3146  Ljuslyktor 3 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Caesar head. Höjd: 9 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:05)

1625 3164  Ljusstakar 2 st, Aluminium, nutida. Höjd: 26-31 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:10)

1625 3163  Ljusstakar 2 st, smide. Höjd: 25-42 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:49)

1625 3041  Ljusstakar ett par, Karshi, Jerusalem, 925. Höjd: 6,5 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:11)

1625 3241  Ljusstakar ett par, Orrefors, Carat. Lena Bergström, Höjd: 31 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:41)

1625 1005  Ljusstakar ett par, Sengustavianska, trä och mässing. Höjd: 21 cm

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:49)

1625 3448  Ljusstakar ett par, silver, 1843. Höjd: 18 cm

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:26)

1625 9113  Ljusstakar Ett par, silver, Ceson, 1976. Höjd: 18 cm, bruttovikt: 410g

Now: 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:23)

1625 3147  Ljusstakar/lyktor 3 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 12 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:16)

1625 3003  Matbestick nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgafflar (längd 20 cm), 12 st skedar (längd: 20 cm), 12 st matknivar (längd 23,5 cm), 12 st kaffeskedar (längd: 13,5 cm)

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:39)

1625 3316  Matbord månbord, omkring 1900. Diameter: 120 cm. Bredd: ca 220 cm. Djup: 120 cm. Höjd: 72 cm, 2 st iläggsskivor a 50cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:04)

1625 3235  Matbord Rokokostil. Bredd: 170 cm, djup: 107 cm, höjd: 75 + 1 iläggx45 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:09)

1625 9353  Matsalsgrupp 1960-tal, 5 delar, bord + 4 stolar. Längd: 138 cm. Djup: 95 cm. Höjd: 74 + 2 iläggx50 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:24)

1625 9287  Matsalsgrupp 9 delar, Gustaviansk stil, 3 st, iläggsskivor, Dia 120. Höjd: 74 cm, ilägg 3x55 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:40)

1625 3115  Matservisdelar 26 delar, Höganäs, 1970-tal. Diameter: 16-24 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:59)

1625 3359  Matta 149x168 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:50)

1625 3150  Matta Gabbeh, 204x295 cm

1625 3087  Matta Galleri, Orientalisk, 82x394 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:46)

1625 8353  Matta Kelim Parsisk Ghashghai, 138x360 cm

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:43)

1625 9171  Matta Marocko, 80x374 cm

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:23)

1625 3279  Matta orientalisk 202x296 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:52)

1625 9167  Matta Orientalisk Nain Partsilk 9la, 203x307 cm

Now: 7.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:14)

1625 3360  Matta orientalisk, 117x178 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:02)

1625 9012  Matta orientalisk, 135x227

Now: 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:30)

1625 3089  Matta orientalisk, 153x243 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:34)

1625 9013  Matta orientalisk, 220x305 ca

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:30)

1625 3466  Matta orientalisk, 276x370 cm

Now: 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:25)

1625 9332  Matta orientalisk, Afghan, 125x178 cm

1625 9166  Matta Orientalisk, Afghan, Gobi, 199x289 cm

Now: 5.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:16)

1625 3088  Matta Orientalisk, Afghan, grön botten, 166x228 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:31)

1625 9342  Matta orientalisk, Beluch, 98x151 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:40)

1625 3357  Matta orientalisk, Bochara, 130x180 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:07)

1625 9339  Matta orientalisk, Bönematta, silkesinslag, floral dekor, 92x152 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:34)

1625 8159  Matta orientalisk, floral dekor, 190x302 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:16)

1625 3441  Matta orientalisk, Galleri, 79x288 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:33)

1625 3358  Matta orientalisk, Galleri, Afghan, 94x380 cm

1625 9128  Matta Orientalisk, Ghom, figural, 142x200 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:42)

1625 9170  Matta Orientalisk, Kashmar, 296x392 cm

Now: 19.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:03)

1625 8349  Matta Orientalisk, Nain, Part Silk, 77x197 cm

Now: 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:34)

1625 9341  Matta Orientalisk, Pakistansk Bochara, grön botten, 124x158 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:37)

1625 9169  Matta Orientalisk, Pariskt, 216x309 cm

Now: 4.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:27)

1625 9164  Matta Orientalisk, Saruk, 144x220 cm

Now: 3.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:07)

1625 9338  Matta orientalisk, semiantik, 118x208 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:33)

1625 9168  Matta Orientalisk, Täbriz, gallerimodell, 68x490 cm

Now: 3.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:31)

1625 9124  Matta Orientalisk, Tibet, 184x262 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:20)

1625 9336  Matta Rikssal, 168x245 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:31)

1625 9365  Miniatyrer 5 st. Varav 3 st. Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 6-12 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:47)

1625 9372  Miniatyrkanna Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Stengods, Gustavsberg. Höjd: 9,5 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:05)

1625 9373  Miniatyrvas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Stengods, Rörstrand. Höjd: 5 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:08)

1625 3108  Mocka / kaffekoppar 22 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 9 st mockakoppar, 5 st kaffekoppar, 6 st assietter, gräddkanna, sockerskål

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:45)

1625 3371  Mockaskedar + teskedar, 12 + 3 delar, silver. Längd: 9-14 cm, vikt: 105g ca

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:16)

1625 9290  Modellbåt Segelmodell på ställning, segel i textil, med åror, harpun, nä. Längd: 45 cm, höjd: cm, höjd: 58 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:52)

1625 9299  Modellok Bayerische S 3/6. Längd: 21 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:50)

1625 2012  Nattljusstakar Ett par, silver, DH&Co, 1839. Diameter: 14 cm, höjd: 7,5 cm, vikt: 360g ca

Now: 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:14)

1625 3172  Nattygsbord ett par, mahogny, 1940-tal. Bredd: 35 cm, djup: 43 cm, höjd: 58 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:56)

1625 3015  Nattygsbord Ett par, mörkbetsad björk. Bredd: 41 cm, djup: 50 cm, höjd: 66 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:40)

1625 3469  Nattygsbord ett par, Norrgavel, Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. Bredd: 55 cm. Djup: 26 cm, höjd: 73 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:34)

1625 3352  Nattygsbord ett par. Bredd: 35 cm, djup: 43 cm, höjd: 55 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:02)

1625 3173  Nattygsbord Rokokostil. Bredd: 39 cm, djup: 31 cm, höjd: 74 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:34)

1625 3440  Nattygsbord Rokokostil. Bredd: 43 cm, djup: 34 cm, höjd: 66 cm, nutida

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:56)

1625 3217  Oljemålning Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. Olja på duk, 54x65 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:05)

1625 3099  Oljemålning Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night". Signerad. Olja på duk, 42x65 cm, yttermått inklusive ram: 44x67 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:30)

1625 3400  Oljemålning Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Olja på duk, "Småland, afton VI, 181x200 cm, oramad

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:59)

1625 3081  Oljemålning Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hund. Signerad. Olja på duk, 78x58 cm, yttermått inklusive ram: 96x76 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:43)

1625 3086  Oljemålning Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Två flickor. Signerad. Olja på duk, 58x78 cm, yttermått inklusive ram: 76x97 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:31)

1625 9208  Oljemålning Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, daterad -38. Olja på pannå, 23x31, yttermått inklusive ram. 36x45 cm

1625 9388  Oljemålning Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Ljusnarsberg". Signerad. Olja på duk, 41x58 cm, yttermått inklusive ram. 51x68 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:00)

1625 1023  Oljemålning Edward. O. Bowley. Signerad, "A lane near Witton". Olja på duk, 62x75 cm, yttermått inklusive ram: 78x91 cm

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:36)

1625 8116  Oljemålning Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. Olja på duk, 65x54cm, oramad

1625 3254  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, Gamla Stan. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:51)

1625 3033  Oljemålning Eva Kellberg, Monogramsignerad. Olja på duk, 65x51, oramad

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:57)

1625 8021  Oljemålning F Giessel, Signerad, Fiskegubbar. Olja på duk, 71x98 cm, yttermått inklusive ram: 98x125 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:15)

1625 1024  Oljemålning Frans Roselli (1833-1868), tillskriven, Ljusterfiske, duk på pannå, 42x65 cm, yttermått inklusive ram: 59x82 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:11)

1625 3290  Oljemålning Fritz Massaquoi (1926-2022), USA. Signerad a tergo, Liberia. Olja på duk, 35x49 cm, yttermått inklusive ram. 39x52 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:07)

1625 3180  Oljemålning Gösta Gustavsson. Signerad, daterad 1937, landskap. Olja på duk, 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 61x77 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:17)

1625 3467  Oljemålning Gustav Arne (f. 1925), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 31x26 cm, yttermått inklusive ram: 41x36 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:47)

1625 3390  Oljemålning Hans Osswald (1919-1983), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 77x53 cm, yttermått inklusive ram: 86x61 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:49)

1625 9292  Oljemålning Harald P Engmann. Signerad. Olja på duk, segelbåt, 44x63 cm, yttermått inklusive ram: 58x79 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:09)

1625 3378  Oljemålning Harry Waldow (1887-1969), Kvinnofigur i skogslandskap, Signerad. Uppförd duk på pannå, 67x46 cm, yttermått inklusive ram: 77x56 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:05)

1625 9147  Oljemålning Holger Hagström (1905-1982), Sverige. Sjöfåglar. Signerad, daterad 1959. Olja på duk, 105x107 cm, yttermått inklusive ram: 123x125 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:51)

1625 9206  Oljemålning Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Signerad, "Snötyngd dag Vrigstad". Olja på duk, 60x76 cm, yttermått inklusive ram: 76x90 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:48)

1625 9205  Oljemålning Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Vattendrag. Signerad. Olja på duk, 70x58 cm, yttermått inklusive ram: 87x75 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:46)

1625 9190  Oljemålning Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Vintergård. Signerad. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:28)

1625 3292  Oljemålning Ivan Bergdahl (f. 1929), Sverige. "Vaivantjåkko, i Abiskodeltat". Signerad. Olja på duk, 37x60 cm, yttermått inklusive ram. 40x63 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:39)

1625 3190  Oljemålning Jalbert, Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 31x23 cm, yttermått inklusive ram: 41x33 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:11)

1625 3156  Oljemålning Janusz Rafal Glowacki (f. 1959). Signerad, daterad 88. Olja på duk, 126x195 cm, yttermått inklusive ram: 131x201 cm

Now: 10.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:36)

1625 3037  Oljemålning Johan Boström, Signerad, fiskeläge. Olja på duk, 44x56 cm, yttermått inklusive ram: 57x70 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:43)

1625 1013  Oljemålning Johan Ericson (1849-1925), Sverige. Signerad, daterad 1895, kustbild med båtar. Olja på pannå, 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 43x38 cm

Now: 6.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:41)

1625 9020  Oljemålning John Malm, utsikt mot Slussen. Signerad. Olja på duk, m: 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 51x59 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:18)

1625 3289  Oljemålning Lars Greger (f. 1947), Sverige. Signerad, "Skärgårdsvy". Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

1625 9080  Oljemålning Lee Kanold. Signerad -90, måltid i det gröna. Olja på duk, 64x51 cm, yttermått inklusive ram: 67x54 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:42)

1625 3002  Oljemålning Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad -82, kvinna i fåtölj. Olja på duk oramad, yttermått inklusive ram: 150x130 cm

Now: 8.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:05)

1625 3227  Oljemålning Luton, utfodring, duk på pannå, 1800-tal, 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm. Signerad

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:11)

1625 3263  Oljemålning Madonnan med Barnet, ej signerad, uppfodrad duk. Olja på duk, 55x44 cm, yttermått inklusive ram: 73x62 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:11)

1625 3075  Oljemålning Marco Foscarini, Venedig. Signerad. Olja på duk, 39x79 cm, yttermått inklusive ram: 58x98 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:27)

1625 9266  Oljemålning Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. "Gränd". Signerad, daterad 2012. Häfte medföljer. Olja på duk, 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 38x31 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:59)

1625 3381  Oljemålning Nicolas Poliakoff, Efter Rubens, Signerad. 1926. Olja på pannå 114x83 cm, yttermått inklusive ram: 134x102 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:02)

1625 8367  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:06)

1625 3253  Oljemålning O Bäckner, Signerad, "träd och väg". Olja på duk, 23x25 cm, yttermått inklusive ram: 25x27 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:26)

1625 3377  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Komposition, osignerad. Olja på duk, 100x150 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:40)

1625 3376  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Komposition, osignerad. Olja på duk, 80x120 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:08)

1625 3379  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Omkr. 1900, Stilleben. Olja på pannå 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:25)

1625 3320  Oljemålning Oidentifierad konstnär, reproduktion efter Tamara De Lempica, "Woman with a Dove". Ej signerad. Olja på duk, 117x87 cm, yttermått inklusive ram: 122x92 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:36)

1625 3271  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Night on the town". Signerad, daterad 2016, oramad. Olja på duk, 90x65 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:59)

1625 9390  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Signerad, skymning kust. Olja på pannå, 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 40x45 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:06)

1625 3261  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kustmotiv. Olja på pannå, 21x39 cm, yttermått inklusive ram: 41x60 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:47)

1625 9313  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flickporträtt, oramad, ej signerad. Olja på duk, 55x46 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:15)

1625 3215  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, militär med fana. Signerad. Olja på pannå, 31x23 cm, yttermått inklusive ram: 52x45 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:56)

1625 3262  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Religiöst motiv. Ej signerad. Olja på pannå, oramad, 55x45 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:47)

1625 3135  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Alb Kragh. Olja på duk, 53x65 cm, yttermått inklusive ram: 72x82 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:09)

1625 3078  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad F Catalani, blomsterstilleben. Olja på duk, 64x33 cm, yttermått inklusive ram: 77x47 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:54)

1625 3281  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad V Nilsson, Sjölandskap. Signerad. Olja på duk, 58x88 cm, yttermått inklusive ram: 73x103 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:03)

1625 3077  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 74x64 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:17)

1625 3152  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, bymotiv. Olja på duk, 80x114 cm, yttermått inklusive ram: 100x135 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:09)

1625 3266  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna på tigerfäll, omkring 1900. Olja på duk, 53x73 cm, yttermått inklusive ram: 80x100 cm

Now: 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:28)

1625 3255  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, parismotiv. Olja på duk, 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 54x62 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:33)

1625 3318  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, porträtt. Olja på duk, 76x65 cm, yttermått inklusive ram: 92X80 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:46)

1625 3076  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Restauranginteriör, 1900-talets andra hälft. Olja på duk, 58x78 cm, yttermått inklusive ram: 75x95 cm

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:58)

1625 9389  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 59x111 cm, yttermått inklusive ram: 87x140 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:02)

1625 3080  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Sydländsk hamnbild. Olja på duk, 60x12 cm, yttermått inklusive ram: 72x133 cm

1625 3074  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, sydländskt kustparti med båtar, oramad. Olja på duk, 40x80 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:25)

1625 3323  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Venedig. Olja på duk, 47x67 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:57)

1625 3085  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Venedig. Olja på duk, 60x81 cm, yttermått inklusive ram: 64x84 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:13)

1625 3264  Oljemålning Oliver Sjövall (1951-2004), Sverige. Kvinnoporträtt. Signerad. Olja på duk, 35x28 cm, yttermått inklusive ram: 57x50 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:21)

1625 3391  Oljemålning P O Rehn, komposition. Signerad. Olja på pannå, 21x21 cm, yttermått inklusive ram: 23x22 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:47)

1625 3199  Oljemålning Ragnar Johansson (1913-1997), Sverige. Monogramsignerad RJ, Landskap med figurer. Olja på duk, 45x79 cm, yttermått inklusive ram: 66x100 cm

1625 3269  Oljemålning Ralph Rilton (1907-2006), Sverige. "Ateljeutsikt Torshälla". Signerad, daterad -92. Olja på pannå, 59x72 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:31)

1625 3218  Oljemålning Robert Melin (1963), Kvinna på häst. Signerad, daterad -98. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 125x172 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:23)

1625 9091  Oljemålning Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. Signerad, erotiskt motiv. Olja på duk: 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 635x3

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:25)

1625 3225  Oljemålning Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad, daterad 84, modell. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 82x78 cm

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:32)

1625 9387  Oljemålning Tor Svae (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad -81, gondol. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:58)

1625 3256  Oljemålning W Zier, Signerad, Lökken. Olja på duk, 55x64 cm, yttermått inklusive ram: 66x76 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:39)

1625 1025  Oljemålning Wiktor Korecki (1890-1980), Polen. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

Now: 7.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:15)

1625 9397  Oljemålningar 2 st, Fredrik Henkelmann (1903-1987), Sverige. Vägar. Signerade. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 45x41 - 51x44 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:07)

1625 3326  Örhängen 1 par med pärla, Vikt: 3 g. Längd: 2 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:21)

1625 3295  Örhängen 18k guld. Ett par. Vikt: 5 g

Now: 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:38)

1625 3454  Örhängen Ett par, 14k guld, med pärla, Bruttovikt: 3,6 g

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:33)

1625 3452  Örhängen Ett par, 18K guld, GFAB, Vikt: 1,3 g ca

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:06)

1625 3453  Örhängen Ett par, 18k guld, med sten, Bruttovikt: 1,7 g ca

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:05)

1625 3450  Örhängen Ett par, med 5 små diamanter, 14k guld, bruttovikt: 4,3 g ca

Now: 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:13)

1625 3437  Örhängen Ett par, med camé, 18k guld, bruttovikt: 3,2 g

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:48)

1625 3296  Örhängen ett par, med pärla. Längd: 2,5 cm, Vikt: 2 g

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:43)

1625 3442  Örhängen Ett par, med safir, diamant, smaragd, 18k guld, bruttovikt: 1,2

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:06)

1625 3446  Örhängen Ett par, med smådiamanter, 18k guld, Bruttovikt: 3,5 g ca

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:55)

1625 3317  Örhängen ett par, så kallade örstickare, 18k guld med briljant ca 0,15 ct. Vikt: 1,3 g

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:58)

1625 3438  Örhängen Två par, så kallade örstickare, med stenar, 18k guld, Bruttovikt: ca 1,09 g

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:41)

1625 3174  Pall Alm. Längd: 45 cm

1625 3168  Pall mahogny. Sadelgjord, Längd: 43 cm. Djup: 43 cm, höjd: 42 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:21)

1625 3176  Pallar 2 st, bemålade. Höjd: 44-60 cm

1625 9183  Pallar 4 st, omkring 1900, bemålade. Längd: 38 cm, djup: 38 cm, höjd: 45 cm

1625 3018  Pallar Ett par, svarvade ben, präglat skinn på toppskiva. Bredd: 45 cm, djup: 26 cm, höjd: 32 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:46)

1625 3321  Pärlcollier med lås i 18k vitguld med pärla och smådiamanter. Längd: 94 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:53)

1625 3322  Pärlcollier med lås i sterlingsilver och pärla. Längd: 70 cm

1625 3291  Pärlcollier med silverlås. Längd: 88 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:17)

1625 3463  Parti bijouterier Diverse, örhängen, armband, brosch

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:03)

1625 9062  Parti linnedukar & servetter 6 dukar om 110x330 cm, 130x190 cm, 160x200 cm, 115x115 cm, 130x130 cm, 150x150 cm, 10 servetter 70x70 cm, 8 servetter 47x47 cm, 4 st servetter 60x55 cm

Now: 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:58)

1625 3252  Parti silver diverse, 10 delar. Vikt: 370 gr ca

Now: 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:18)

1625 3462  Parti silversmycken Bland annat Karl Laine, Finland, samt 3 armband, 2 halsband, 4 par örhängen, ett hänge, vikt; ca 66 g

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:17)

1625 3201  Pastell Axel Lindgren, flicka med smycken. Signerad, daterad -97. Bildmått: 99x69 cm, yttermått inklusive ram: 118x87 cm

1625 3189  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinnoporträtt, 34x32 cm, yttermått inklusive ram: 41x39 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:03)

1625 3458  Pastell Verner Molin (1907-1980), Sverige. "Tåkern". Signerad, daterad -29. Pastell, 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 31x38 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:43)

1625 3017  Pelarbord 1800-tal. Tredelad pelarfot. Diameter: 76 cm, höjd: 72 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:20)

1625 3342  Piedestal höjd: 65 cm, diameter: 32 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:33)

1625 3239  Piedestal med 2 stenskivor. Höjd: 67 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:59)

1625 3224  Piedestal med stenskivor. Längd: 25 cm. Djup: 25 cm, höjd: 68 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:52)

1625 3414  Piedestal med stenskivor. Längd: 59 cm, djup: 27 cm, höjd: 70 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:58)

1625 3034  Piedestal trä. Höjd: 71 cm. Diameter: 20 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:58)

1625 3434  Piedestal/etagere mässing och glas. Höjd: 84 cm, diameter: 28 cm

1625 3060  Plansch Stockholm, panorama, yttermått inklusive ram: 30x216 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:19)

1625 9256  Porslinsplattor 12+ 3 st. Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Nymölle, Danmark. Diameter: 15-18 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:36)

1625 3283  Reklammärken 3 album + låda

1625 3221  Reservoarpenna Mont Blanc. Längd: 12 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:16)

1625 3127  Resväska Läder, 1940-tal, 51x31 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:03)

1625 3436  Ring 18k guld, Finland. Vikt: 3g ca

Now: 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:24)

1625 3425  Ring 18k guld, med 3 st briljanter. Vikt: 2,6g brutto

Now: 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:36)

1625 3451  Ring 18k guld, med smådiamanter, Bruttovikt: 1,7 g ca

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:58)

1625 3300  Ring 18k guld. Med aquamarin, Ringmått, 16,5. Vikt: 2,9 g

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:59)

1625 3298  Ring 18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18, Vikt: 4,8 g

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:47)

1625 3457  Ring 18k guld. Med tre vita stenar, Ringmått 18. Vikt: 2,7 g

Now: 800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:19)

1625 3459  Ring 18k guld. Ringmått: 16,5. Vikt: 2,1 g

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:57)

1625 3433  Ring 18k guld. Vikt: 3,5g ca

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:52)

1625 3431  Ring 18k guld. Vikt: 3,5g ca

Now: 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:37)

1625 3430  Ring 18k guld. Vikt: 4,5g

Now: 1.700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:29)

1625 3327  Ring 18k guld. Vitguld, med briljant ca 0,2 ct. Ringmått: 18,5. Vikt: 3,4 g

Now: 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:35)

1625 3329  Ring 18k guld. Vitguld, med safir och smådiamanter, Ringmått: 16, Vikt: 4,8 g

Now: 1.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:13)

1625 3328  Ring 18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. Ringmått: 17,3

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:36)

1625 3346  Salongsgrupp 4 delar, Nyrokokostil

1625 3064  Saltkar + fat, silver. Diameter: . Längd: 17 cm, vikt: 290 g

Now: 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:08)

1625 3286  Samearbete 10 del ca, Kåsor Väskor

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:11)

1625 3287  Samekniv med mera, 3 delar. Hornarbeten. Längd: 4,5-29 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:25)

1625 3055  Samlartallrikar 11 st, Royal Copenhagen, H C Andersen. Diameter: 19 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:26)

1625 3170  Satsbord 3 delar, Rokokostil. Höjd: 53 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:50)

1625 3274  Screenprint Oidentifierad konstnär. "Blue Girl". Signerad, daterad 2014, oramad, duk, 100x100 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:17)

1625 3159  Serigrafi Axel Bengtsson (1905-1976), Sverige. Signerad, numrerad 212/260, daterad 75 "Priffe i skogen". Silkscreen, bildmått: 36x47 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:44)

1625 3058  Serigrafi efter Andy Warhol, yttermått inklusive ram: 84,5x84,5

1625 9039  Serigrafi på tyg Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Ansikte. Signerad i trycket, EA-upplaga, 95x120 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:33)

1625 3102  Sidenmålning Asien, Fågel, 28x19 cm, yttermått inklusive ram: 32x23 cm

1625 3101  Sidenmålning Signerad, Asien. Bildmått: 42x33 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:36)

1625 9320  Silkscreen Bernt Carlzon, Janis Joplin, beskuren, ej signerad, yttermått inklusive ram: 65x85 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:39)

1625 9323  Silkscreen Poul Janus Ipsen (1936) & Bent Karl Jacobsen (1934-2004), "42nd St". Signerad, numrerad 73/150, daterad -76. Bildmått: 51x51 ca, yttermått inklusive ram: 65x64 cm

1625 3139  Skål "Moon", Kartell, Mario Bellini, polykarbonat, märkt. Diameter: 45 cm, höjd: 16 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:28)

1625 3113  Skål + askkopp, 2 delar, mässing. Längd: 12-17 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:20)

1625 9368  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Stengods, Gustavsberg. Längd: 10,5 cm

1625 3276  Skål Kina, porslin. Diameter: 13,5. Höjd: 5 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:19)

1625 3401  Skål Kina. Diameter: 16 cm, höjd: 6 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:43)

1625 3243  Skål Orrefors, Carat. Diameter: 20 cm, höjd: 18 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:27)

1625 3449  Skål på fot, silver, 1859. Höjd: 17 cm, diameter: 18 cm, vikt: 290 gr ca

Now: 1.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:34)

1625 9153  Skål på fot, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 20,5 cm, diameter: 17,5 cm

Now: 400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:37)

1625 3216  Skål porslin, Kina, blåvit. Diameter: 14,7 cm, höjd: 6 cm

1625 3245  Skål Skruf för Svenskt Tenn, design: Mimmi Blomqvist, "Sirkka". Diameter: 30 cm, höjd: 12 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:19)

1625 3207  Skål med fåglar Alabaster, (lösa fåglar), diameter: 27. Höjd: 17 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:39)

1625 3125  Skål på fot + vinglas, 2 delar, Ulrica Hydman Vallien & Kjell Engman, Kosta Boda. Höjd: 21-25, diameter: 10-18 cm

1625 3196  Skålar 2 st + 2 fat, Porslin, 1800-tal. Diameter: 11-16 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:29)

1625 9366  Skålar 2 st. + vas, bland annat Kosta och Flygsfors. Längd: 12-23, resp. Höjd: 10 cm

1625 3206  Skålfat Meissen, Dia 31. Höjd: 6 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:52)

1625 3301  Skåp 1800-tal, senare benställning. Bredd: 71 cm, djup: 27 cm, höjd: 139 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:54)

1625 3343  Skåp 1880-tal, vitmålad. Bredd: 112 cm, djup: 51 cm, höjd: 125 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:14)

1625 3177  Skåp Allmoge. Bredd: 75 cm, djup: 33 cm, höjd: 95 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:34)

1625 3340  Skåp längd: 69 cm, djup: 25 cm, höjd: 75 cm, nutida

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:36)

1625 9280  Skåp på benställning, 1920-tal. Bredd: 72 cm. Djup: 27 cm, höjd: 150 cm, nyckel

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:51)

1625 3230  Skomakarstol

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:56)

1625 3398  Skrin 2 st, glas och mässing, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 11-13 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:44)

1625 3392  Skrin bemålat. Längd: 37 cm, djup: 27 cm, höjd: 18 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:04)

1625 3105  Skrivbord 1960-tal, teak. Bredd: 150 cm, djup: 63 cm, höjd: 75 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:08)

1625 3228  Skrivbord England. Bredd: 136 cm, djup: 77 cm, höjd: 77 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:35)

1625 3024  Skrivbord jugend, ek. Bredd: 144 cm. Djup: 69 cm. Höjd: 79 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:02)

1625 3350  Skrivbord mahogny, läderskiva. Bredd: 134 cm, djup: 75 cm, höjd: 75 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:40)

1625 3210  Skrivbord med fristående hurts på trissor, Osvaldo Borsani & Eugenio Gerli, Tecno, Italien, svartlackad metall, bordsskiva i glas. Inköpt på Nordiska Galleriet. Bredd: 175 cm. Djup: 80 cm. Höjd: 74 cm

Now: 3.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:35)

1625 3387  Skrivbord Teak, 1960-tal. Bredd: 110 cm, djup: 55 cm, höjd: 73 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:01)

1625 3092  Skrivbord med bokhylledel 1950-tal, Teak. Längd: 120 cm, djup: 63 cm, höjd: 74 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:02)

1625 3278  Skulptur Antik, på träsockel, religiöst motiv, guldbemålat trä. Höjd: 86 cm

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:32)

1625 3372  Skulptur Byst, gips. Höjd: 36 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:15)

1625 3309  Skulptur Guanyin, Kina, Blanch de Chine. Träsockel. Höjd: 24-26,5cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:16)

1625 3397  Skulptur keramik, Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Äpple. Höjd: 14 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:03)

1625 3445  Skulptur Konstglas, Lalique, Katt. Höjd: 21 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:12)

1625 3223  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Amalia, ur serien ABC-flickor, Gustavsberg, Polykrom glasyr på stengodslera, märkt Gustavsberg. Höjd: 17 cm

Now: 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:18)

1625 3362  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ur serien Sekelskifte. Höjd: 19 ca

1625 3273  Skulptur Religiöst motiv, Madonnan med Barnet, Mexiko, bemålat trä. Höjd: 65 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:56)

1625 9193  Skulptur W Giseke, Gips, Spelmän. Längd: ´20 cm, höjd: 37 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:32)

1625 3095  Skulptur Zenia Larsson (1922-2007), Sverige. Tillskriven, ej signerad, Mor & barn, lergods på träsockel. Längd: 9 cm, höjd: 17 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:46)

1625 3407  Skulpturer 10st, Trä, Asien. Höjd: 25cm

1625 9017  Skulpturer Asien, sten. Höjd: 21 cm

1625 3404  Slagbord betsat. Bredd: 26 + 2x52, djup: 73 cm, höjd: 77 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:51)

1625 9100  Smörhundar 2 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Nobel", Gense. Gjutjärn. Med etikett. Längd: ca 10,5 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:39)

1625 9247  Smörtaxar + smörkarotter med glasinsats, nysilver, 6 delar, 8,5 cm. Diameter: 12 cm

1625 3066  Snapsglas 11 st, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Kent", Kosta. Höjd: 11 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:25)

1625 3143  Snapsglas 4 + 3 st, Karl Johan. Höjd: 10-13

1625 9008  Snurrfåtölj "Conform", Tygklädsel, nackkudde

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:18)

1625 3007  Sockerskål + gräddkanna + vas, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond, (nr. 112,1031,1026). Höjd: 7,5-12,5 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:44)

1625 8248  Soffa + 1 par karmstolar, Gustaviansk stil. Längd: 166 ca

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:32)

1625 3356  Soffa + Fåtölj, Aristokrat, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Längd: 198 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:23)

1625 3439  Soffa Howardmodell, Furninova. Längd: 205 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:44)

1625 3419  Soffa JIÖ. Howardmodell. Längd: 200 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:38)

1625 3042  Soffbord Fritz Hansen. Bredd: 75 cm, djup: 75 cm, höjd: 47 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:23)

1625 3426  Soffbord glas och mässing. Diameter: 110 cm, höjd: 49 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:11)

1625 3035  Soffbord Gustaviansk stil, med benavslut i mässing. Bredd: 130 cm, djup: 61 cm, höjd: 55 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:59)

1625 3096  Soffbord Indien, Rustikt. Bredd: 185 cm, djup: 73 cm, höjd: 37 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:26)

1625 3124  Soffbord metall, "träådring". Bredd: 100 cm, djup: 50 cm, höjd: 30 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:28)

1625 3349  Soffbord Säffle Möbelfabrik, Svante Skogh, teak. Bredd: 156 cm, djup: 57 cm, höjd: 51 cm

1625 3104  Soffbord med lös bricka Seffle Möbelfabrik, ek, vändbar bricka (vit / svart), möjligen Kindt-Larsen. Brännstämplad. Längd: 153 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 50 cm

1625 3456  Spegel + konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:27)

1625 3337  Spegel + väggbord. Höjd: 60+ 145 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:29)

1625 3051  Spegel 128x80, nutida

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:06)

1625 3057  Spegel 136x96, nutida

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:45)

1625 3355  Spegel 140x65 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:17)

1625 3412  Spegel 1800-talets slut, 133x61 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:23)

1625 3417  Spegel 1900-talets början, 59x36 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:46)

1625 3251  Spegel 1920-tal, 117x51 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:27)

1625 3079  Spegel 1960-tal, Teak, 118x35 cm

1625 3134  Spegel Gustaviansk stil, 133x60 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:38)

1625 9165  Spegel Gustaviansk stil, 60x28 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:23)

1625 3416  Spegel Nyrokoko, 71x45 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:38)

1625 1019  Spegel Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:58)

1625 9088  Spegellampett "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgylld, avlång med uppsvängt genombrutet krön. Svängd ljusarm av mässing, 58x16 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:45)

1625 3240  Spegeltrymå Empirestil. Höjd: 58+ 170

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:12)

1625 3307  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 89 cm. Djup: 44 cm, höjd: 77 cm

Now: 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:38)

1625 3111  Stekfat Kina, blåvitt kompaniporslin, 33x26 cm

1625 3093  Stol "Ero[S]", Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Kartell, Polykarbonat, Märkt

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:50)

1625 3166  Stolar 4 st, 1800-tal, Gustaviansk stil, bemålade

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:13)

1625 3413  Stolar 4 st, Sent 1800-tal, Genombruten rygg med spjälor. Formpressad sits

Now: 350 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:15)

1625 3022  Stolar 6 st, Pederali, Italien, 3D Colour 775, underrede i metall, sits i svart/vit plast. Höjd: 84 cm, sitthöjd 48 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:42)

1625 9144  Stolar Ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal, provinsarbeten

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:40)

1625 3169  Stolar ett par, Svensk Fur, design: Göran Malmvall, ej märkta

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:22)

1625 3336  Stringhylla längd: 80 cm, djup: 23 cm, höjd: 75 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:41)

1625 3260  Sybord Empirestil, uppfällbar skiva med fackinredning, mahogny, delvis bemålad. Bredd: 54 cm, djup: 41 cm, höjd: 74 cm

1625 3369  Syltkrukor 4 st, bland annat Rörstrand. Höjd: 12-24 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:06)

1625 9110  Takarmatur + takkupa, Majolika, höj -och sänkbar, mässing, fotogen. Höjd: 120 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:00)

1625 9103  Takarmatur 9 st ljushållare, kupa av glas, mässing. Diameter: 61 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:56)

1625 3137  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing / tygskärm. Diameter: 46 cm. Höjd: 90 cm

Now: 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:22)

1625 9250  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Trä / metall / glaskupor. Höjd: 31 cm, diameter: 32 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:21)

1625 3303  Takarmatur korgmodell, prismor. Höjd: 75 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:37)

1625 9255  Takarmatur mässing / glasplattor, slipat glas. Höjd: 40 ca

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:31)

1625 3333  Takarmatur mässing. Diameter: 34 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:43)

1625 3091  Takarmatur med prismor. Diameter: 25 cm, höjd: 30 ca

1625 3231  Takarmatur med prismor. Diameter: 37 cm

1625 3334  Takarmatur prismor. Diameter: 50 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:51)

1625 9157  Takarmatur Roberto Galli, smide med glaskupa. Höjd: 70 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:52)

1625 3106  Takarmatur Rokokostil, med prismor. Höjd: 70 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:24)

1625 3114  Takarmatur Skärm. PR Home, Diameter: 46 cm. Höjd: 41 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:56)

1625 3214  Takplafond Frostat glas med bladdekor. Diameter: 55 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:58)

1625 3009  Tallrik Kina, 1800-tal, med dekor av drakar. Diameter: 22 cm

1625 9015  Tallrikar 2 st, Kina, dekor av växter och fladdermöss, Diameter: 21 cm

Now: 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:55)

1625 3472  Tallrikar Rosenthal, 23 delar. Diameter: 28 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:57)

1625 3019  Tamburmajor Mörkbetsat trä. Diameter: 43 cm, höjd: 184 cm

1625 3132  Tavelram förgylld, yttermått inklusive ram: 130x57 cm

1625 3136  Tavelram yttermått inklusive ram: 103x128 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:45)

1625 3131  Tavelramar 5 st, yttermått inklusive ram: 32x40-74x90 cm

1625 3008  Tedosor med lock, Royal Copenhagen, Blå Blomst, (nr. 1684), höjd: 13,5

1625 3465  Tekoppar mm 8 delar, Ostindia, Rörstrand, bland annat kanna, (5 fat)

1625 3194  Terrin med fat Porslin, Genombruten dekor. Längd: 19-22 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:53)

1625 3069  Terriner 2 st, Rörstrand, Modell B & C, 1800-tal

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:12)

1625 3151  Teservis 16 delar, Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. "Blanche", Rörstrand, bland annat tekanna

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:39)

1625 3011  Teservis 20 delar, Lomonosov, Cobalt Net, Ryssland, 8 kaffekoppar, 8 assietter, tekanna, gräddkanna, sockerskål, serveringsfat, 8 kaffekoppar, 8 assietter, tekanna, gräddkanna, sockerskål, serveringsfat

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:58)

1625 3153  Teservisdelar 11 delar, 1800-tal, bland annat guldkant

Now: 150 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:53)

1625 3094  Toilettebord 1960-tal, bemålat, spegel & lådor. Bredd: 95 cm, djup: 40 cm, höjd: 71 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:59)

1625 9032  Torrnålsgravyr Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, daterad -1960, vintreträd. Bildmått: 9x7, yttermått inklusive ram: 34x26 cm

1625 3409  Trädgårdsbord Bemålad metall. Diameter: 120 cm. Höjd: 75 cm

Now: 700 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:56)

1625 9396  Trädgårdsbord Järnfot, aluminiumskiva, diameter: 75. Höjd: 74 cm

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:30)

1625 3335  Trädgårdsgrupp 5 delar

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:34)

1625 9393  Trädgårdsstolar Ett par, Ormbunke, Melins Anderstorp

Now: 2.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:20)

1625 3368  Trärelief H Philip, Porträtt av Franz Liszt. Höjd, 48 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:46)

1625 3193  Träsnitt Kolorerat, Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, daterad 74. Bildmått: 10x12 cm, yttermått inklusive ram: 15x17 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:55)

1625 3384  Träsnitt Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 97/100. Bildmått: 6x5,5, yttermått inklusive ram: 12,5x12,5

1625 3121  Tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Figur, No 378. Bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

1625 2027  Uppläggningsbestick 2 delar, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1919. Längd: 23,5 cm, vikt: 130g ca

Now: 900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:58)

1625 3012  Uppläggningsfat + djupa tallrikar, 5 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Längd: 24-38. Diameter: 23-26 cm

Now: 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:56)

1625 3374  Urna porslin, Japan, handmålad blomdekor. Höjd: 56 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:32)

1625 9149  Väggbelysning Ett par, utomhus, metall, gultonat glas. Höjd: 42 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:17)

1625 3040  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 52 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:14)

1625 3386  Väggplatta Heljä Liukko-Sundström (f. 1938), Finland. Arabia. Signerad, daterad 84. Keramik, 21x26 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:41)

1625 3211  Väggplatta Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Gamla Stan" ur serien "Väggplattor", Gustavsberg 1963. Målad och glaserad stengodslera, 28x28,5 cm

Now: 1.900 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:59)

1625 9264  Väggrelief plåt. Signerad, granar & får. Bildmått: 14x24 cm, yttermått inklusive ram: 38x35 cm

1625 3244  Väggur Canetti, Wakita Paradise Quartz, design: S Mihara, 1980-tal. Diameter: 31 ca

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:42)

1625 3053  Väggur Intarsia. Höjd: 61 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:21)

1625 3341  Väggvitrinskåp längd, 66, djup: 16 cm, höjd: 67 cm

1625 3275  Vas 1800-tal, Kina, Landskapsmotiv, porslin. Höjd: 44 cm

Now: 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:17)

1625 9241  Vas Berlin KPM. Höjd: 19 cm

Now: 100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:07)

1625 3119  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 21 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:53)

1625 1002  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, Harpälsglasyr. Höjd: 20 cm

Now: 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:56)

1625 9371  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Stengods, Rörstrand. Höjd: 10 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:02)

1625 3308  Vas Japan, 1800-tal. Höjd: 31 cm

1625 9074  Vas Kina, med blomsterdekor, hänklar i form av fohundar. Höjd: 23 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:17)

1625 3112  Vas Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Rörstrand. Höjd: 26 cm

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:41)

1625 9374  Vas Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Lagun, stengods, Gustavsberg, samt saltströare, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Stengods, Gustavsberg. Höjd: 7 - 17,5

Now: 50 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:13)

1625 3120  Vaser + bonbonjär, 3 delar, bland annat "Vår lilla stad", Jie. Höjd: 13-20 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:38)

1625 3375  Vaser ett par, målad dekor, senjugend. Höjd: 31 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:43)

1625 3109  Vaser / ljusstakar Ett par, Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. Stengods. Höjd: 20 cm

Now: 250 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:07)

1625 3073  Vattenkokare + skål, 2 delar, Alessi, bland annat Philippe Starck, "Hot Bertaa". Höjd: 12-25. Diameter: 23 cm

Now: 600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:41)

1625 3396  Vigselring 18k guld, Vikt: 7,7 g

Now: 3.600 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:29)

1625 3065  Vinglas + seltersglas, 17+ 13 st, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Kent", Kosta. Höjd: 8-12,5

Now: 4.800 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:56)

1625 3144  Vinglas + starkvin, 2 + 2 delar, Sengustavianska. Höjd: 9,5-12 cm

1625 9079  Vinglas 6 st, Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. "Ruben", Sverige. Höjd: 15,5 cm

Now: 300 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:35)

1625 3145  Vinglas 8 st, Böhmen, 1800-tal, slipad dekor. Höjd: 13 cm, diameter: 8,5 cm

1625 3130  Vinkyl Orrefors, design: Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Helena. Höjd: 20 cm

1625 3049  Vinkylare Metall. Höjd: 20 cm, diameter: 20 cm

1625 3128  Vinöppnare + öppnare. Höjd: 9,5-12 cm

1625 7067  Vitrinskåp 1900-tal, Holländsk modell. Bredd: 133 cm, djup: 45 cm, höjd: 201 cm, nyckel

1625 3427  Vitrinskåp längd: 57 cm, djup: 25 cm, höjd: 177 cm, nutida

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:45)

1625 3385  Vril 1900-tal, björk. Signerad EP, etikettmärkt Anitra. Längd: 24 cm

1625 3284  Vykort + reklammärken/foton, 4 pärmar samt 2 lådor

Now: 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:49)

1625 3282  Vykort brevkort, reklammärken, foton med mera

Now: 200 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 20:05)

1625 3039  Ytterfoder 2 st, Betong Dia- 34-36, höjd: 25-30 ca

1625 3370  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-19 cm

Now: 500 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 18:25)

1625 9312  Ytterfoder Ett par, glaserade, reliefdekor. Diameter: 37 cm, höjd: 28 cm

Now: 450 kr (Sista budtid är den 3 juni 2024 19:13)